Úvod > Výlety > Výlety za vánoční atmosférou > Advent v Orlických horách, to je zaručená romantika!
Advent v Orlických horách, to je zaručená romantika!
"> "> ">

Advent v Orlických horách, to je zaručená romantika!

Orlické hory získávají stále na oblibě, a to díky jejich podmanivé přírodě, klidu a přívětivým lidem. V čase adventním jsou pak tyto přednosti obzvlášť vítány, neboť jsou potřebným protipólem současného předvánočního shonu. Vraťte Vánocům jejich původní význam. Na chvíli se zastavte a zregenerujte své síly právě v Orlických horách a Podorlicku!
V Orlických horách a Podorlicku najdete spoustu míst, která vám přirostou k srdci. Pojďte s námi některá z nich objevit právě v době příchodu zimy a tradičních svátků. Kromě krásné přírody na vás čekají vánočně vyzdobená města a malebné vesničky, staročeské zvyky i výstavy. Každý si zde určitě najde to své!
 

Vypravte se za zážitky na zámek či do muzea

Advent PotštejnDěti milují příběhy a chtějí zážitky, a předvánoční čas se tipy jenom hemží. Vyprávěli jste jim již někdy Betlémský příběh? Jestli ano, tak určitě ne na zámku! Zámek Potštejn otevírá své brány každou adventní sobotu (od 30. 11. do 21. prosince 2019) a seznamuje nejen děti formou oblíbených hraných prohlídek s příběhem Vánoc. Putování s andělem Arielem a malou holčičkou Barunkou vánočně vyzdobeným zámkem v duchu starých českých tradic, třeba s potštejnskou medovinou či vánočním punčem, je skvělým zážitkem pro celou rodinu. Chybět nebude samozřejmě živý i zámecký betlém v životní velikosti, a celý zámek provoní dobroty paní cukrářky Evelíny ze zámecké cukrárny. Nezapomeňte však na včasnou rezervaci!

Výstava LetohradOd 2. prosince vás Městské muzeum Letohrad zve na zajímavou vánoční výstavu "Vánoce v muzeu", navštívit můžete také Muzeum řemesel. Kromě přehlídky desítek živností ve stálé expozici muzea si od letošního léta můžete prohlédnout nedávno otevřenou retro expozici. Výlet lze navíc obohatit i návštěvou blízké Tvrze Orlice, kde se vrátíte při prohlídce do minulosti. Kromě překrásných interiérů uvidíte například dobovou kuchyň, odvážní si mohou vyzkoušet práci na dřevěném lisu historické knihařské dílny a děti pobaví expozice Kouzelný les, která je interaktivní a zábavnou formou poučí o naší přírodě i zvířátkách.
 

Poodhalte tradici betlémů z Orlických hor

Ústí nad OrlicíK Vánocům patří betlémy. A zdejší "ústecké" betlémy jsou pojmem nejen v ČR, ale i v zahraničí. Více než 150 let stará tradice malování a stavění betlémů se v ústeckých i českotřebovských domácnostech zachovala dodnes. V Městském muzeu v Ústí nad Orlicí, které sídlí v překrásné Hernychově vile, můžete obdivovat jak kouzelnou vesnickou lidovou architekturu, tak i objekty z "města". Nechybí ani několik vodních mlýnů, pila, rumpálová studna, ale třeba i kamenná kašna. Zapomínat nesmíme na několik stovek postav, které představují prosté vesničany - zemědělce, ale i mnoho řemeslníků. V tříkrálovém betlému zaujmou vedle "tří mudrců" hlavně cizokrajná zvířata, mezi kterými vidíme například slona, velblouda nebo žirafu. V postním betlému objevíte kromě Jidáše s měšcem například řadu vojáků.

Pořekadlo „Pastýři vstávejte“ demonstruje zvyk našich předků. Ti v době adventu poklepávali na bednu s uloženými malovanými postavičkami a začali se připravovat na stavbu svého až několikametrového betlému. Letošní výstava betlémů je otevřena od 30. 11. 2019 do 2. 2. 2020 od úterý do pátku 9 až 17 hodin, o víkendu a svátcích od 13:30 do 17 hodin. K zajímavé prohlídce láká také výstava "Planičkův interiérový orloj", která je v muzeum k vidění až do 18. 10. 2020.

Utzův betlémObdivovatelé a příznivci betlemářského řemesla mohou zamířit také do Olešnice v Orlických horách na nově zrekonstruovaný mechanický Utzův betlém, který je unikátním dílem z řezbářského, výtvarného i technického hlediska. Dokumentární film umožní navíc nahlédnout do jinak nepřístupných míst jeho dokonalé mechaniky, která předčí i proslavený Proboštův betlém v Třebechovicích. Na výstavu betlémů můžete již tradičně vyrazit také do České Třebové (tradiční výstava betlémů od 1. 12. 2019 do 5. 1. 2020 v Městském muzeu) nebo Rychnova nad Kněžnou (Betlémy z kraje Orlických hor - výstava betlémů od 6. 12. do 25. 12. 2019 v Hladíkově síni na II. nádvoří Kolowratského zámku).
Celý popis